AKTUALNOŚCI INNOWACJE PEDAGOGICZNE

Innowacyjne spotkanie w Szkole Podstawowej w Mogielnicy

20 kwietnia 2016 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Mogielnicy odbyło się ostatnie spotkanie w roku szkolnym 2015/2016 z zespołem „Naukowy Zawrót Głowy” w ramach realizowanego cyklu zajęć innowacyjnego projektu edukacyjnego „spotkania młodych inżynierów”.

Tym razem najmłodsi uczniowie klas 1-3 mieli możliwość poznać i pracować z  najnowocześniejszymi zestawami do robotyki LEGO WeDo 2.0., które zostały opracowane z wykorzystaniem doświadczenia zdobytego dzięki poprzedniej wersji i z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć techniki.

Podczas zajęć uczniowie budowali roboty korzystając z instrukcji znajdującej się w specjalistycznym oprogramowaniu na tablecie, a następnie za pomocą bluetooth’a przenosili stworzone przez siebie oprogramowania i zdalne sterowanie na mózg konstruowanych robotów. W trakcie nauki i jednocześnie zabawy tym zestawem uczniowie mieli możliwość rozwijania swoich pomysłów oraz wykorzystania zdobytej na wcześniejszych zajęciach wiedzy do lepszego poznania otaczającego ich świata. Projekty w tych zestawach miały różny stopień trudności i zawierały wiele zagadnień m.in. związanych z codziennym życiem, zasadami fizyki, nauką o ziemi i kosmosie oraz podstawami inżynierii. Podczas pracy z LEGO WeDo 2.0 uczniowie kształtowali takie ważne dla naukowca i inżyniera umiejętności jak: zadawanie pytań i rozwiązywanie problemów, analiza i interpretacja danych, wykorzystanie logicznego myślenia. Poszerzali również zdobytą dotychczas podczas cyklicznych zajęć innowacyjnych wiedzę oraz kształtowali umiejętność pracy w zespole.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Mogielnicy poprzez uczestniczenie w roku szkolnym 2015/2016 w cyklicznych zajęciach praktycznych uzupełnili swoje wiadomości o zagadnienia związane z konstrukcją i budową robotów, zjawisk zachodzących w przyrodzie oraz poznali podstawowe zagadnienia związane z robotyką i mechaniką. Dzięki kreatywnym zajęciom osiągają lepsze wyniki w nauce z przedmiotów matematyczno – przyrodniczych, a poprzez wczesny kontakt z zagadnieniami technicznymi kształtują indywidualnie i bardziej świadomie swoją ścieżkę rozwoju, co w przyszłości może zwiększyć ich możliwości na rynku pracy wynikające z zapotrzebowania na absolwentów uczelni technicznych.

Innowacyjny projekt „spotkania młodych inżynierów”, którego koordynatorką jest nauczycielka przyrody – Pani Aleksandra Bernatowska – Hadała jest projektem dwuletnim i będzie realizowany również w przyszłym roku szkolnym. Wdrożenie innowacji miało na celu wprowadzenie dzieci w świat technologii oraz ich sprawne podążanie za szybkim rozwojem technologicznym oraz postępem naukowo-technicznym (technologia informatyczna, robotyka). Kształcenie we wczesnych latach edukacji dzieci umiejętności techniczno – informatycznych zwiększa możliwości wyboru przez nich w przyszłości technicznego kierunku studiów i może umożliwić im zdobycie przyszłościowego zawodu.

Kolejne spotkania uczniów z Mogielnicy z zespołem „Naukowy Zawrót Głowy” w następnym roku szkolnym, tymczasem już 10 maja w ramach innowacji odbędzie się ostatnie spotkanie z Politechniką Rzeszowską.

Loading

Powiązane wpisy