AKTUALNOŚCI

Wyjątkowa lekcja patriotyzmu i samorządności

W książce „Pamięć i tożsamość” św. Jan Paweł II napisał: Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu. Próbą dla tego umiłowania staje się każde zagrożenie tego dobra, jakim jest ojczyzna. Nasze dzieje uczą, że Polacy byli zawsze zdolni do wielkich ofiar dla zachowania tego dobra albo też dla jego odzyskania.

Idąc za tą myślą Patrona Szkoły Podstawowej w Mogielnicy 25 listopada 2016 r. uczniowie wraz z dyrektorem Łukaszem Bubiczem, nauczycielami – Łukaszem Gajdkiem i ks. Mariuszem Godkiem oraz przyjacielem szkoły w Mogielnicy – Włodzimierzem Nowakiem – Prezesem Podkarpackiego Oddziału Europejskiego Centrum Ścigania Zbrodniarzy Komunistycznych i Faszystowskich, uczestniczyli w obchodach Święta 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Dla dzieci i młodzieży w ramach Dnia Otwartych Koszar zorganizowane zostały liczne atrakcje. Można było m.in. wejść do pojazdów, wycelować z broni oraz wspiąć się pod właściwą asekuracją na ściankę wspinaczkową. Żołnierze zaprezentowali również swoje uzbrojenie od broni strzeleckiej, do tego najcięższego jak Bojowy Wóz Piechoty oraz Kołowy Transporter Opancerzony ”Rosomak”. Można było także zapoznać się z zasadami udzielanie pierwszej pomocy i postrzelać z karabinków ASG oraz wziąć udział w innych atrakcjach. O godz. 12.00 rozpoczął się uroczysty apel, na który przybyli zaproszeni goście, przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich, służb mundurowych oraz dowódcy jednostek i komendanci instytucji wojskowych z regionu.
Kolejnym punktem tej wyjątkowej lekcji patriotyzmu i samorządności dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mogielnicy była wizyta w urzędzie Starostwa Powiatowego w Rzeszowie, gdzie Pan Marek Sitarz – Wicestarosta Rzeszowski – przybliżył dzieciom tematykę związaną z pracą w samorządzie powiatowym i oprowadził grupę po wydziałach starostwa. Padło wiele ciekawych pytań dotyczących powiatu rzeszowskiego, a zwłaszcza działalności inwestycyjnej. Żywe zainteresowanie uczniów potwierdziło, iż tego typu inicjatywy mają ogromne znaczenie w kształtowaniu postaw patriotycznych młodych ludzi.
Po wizycie w urzędzie Starostwa uczniowie udali się na rzeszowski Rynek, aby zapoznać się z wystawą „Drogi do Niepodległej” poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Wystawa poprowadziła młodych widzów od momentu przełomowego – odzyskania niepodległości – drogą, którą wybrał Piłsudski, podążając za marzeniem o wolnej Polsce. A wszystko w narracji, ukazującej najważniejsze wydarzenia i procesy, ilustrowanej i uzupełnianej wielkoformatowymi podświetlanymi fotografiami, dokumentami, filmami oraz zdjęciami legionistów i Józefa Piłsudskiego, które oglądać można było w technologii 3D.  W ostatnim elemencie wystawy dzieci usłyszały wypowiedzi znanych ludzi kultury, sztuki i mediów na temat niepodległości i jej znaczenia dla współczesnego pokolenia.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mogielnicy Łukasz Bubicz wraz z uczniami oraz Gronem Pedagogicznym pragnie złożyć serdeczne podziękowania przyjacielowi szkoły Panu Włodzimierzowi Nowakowi za każdy gest życzliwości i dobroci oraz za ogromne wsparcie i pomoc w organizacji tej niezwykłej lekcji, która z pewnością zapadnie nam w pamięci. Podziękowania za bardzo ciepłe przyjęcie oraz otrzymane prezenty kierujemy również do władz Starostwa oraz dowódcy 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie – ppłk Rafała Iwanka.

Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości” – Józef Piłsudski

1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738394041

Powiązane wpisy