AKTUALNOŚCI

Rodzinne Świętowanie – Święto Patrona Szkoły, Ślubowanie Uczniów Klas Pierwszych, Dzień Edukacji Narodowej

 Szkoła Podstawowa w Mogielnicy tworzy od lat rodzinny klimat, opierający się na budowaniu nierozerwalnych więzi, będących łącznikiem wszystkich pokoleń w szkole. W celu ich propagowania w jednym dniu świętujemy nie tylko Dzień Patrona, ale także Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie przy tej okazji odbywa się także Ślubowanie uczniów klasy pierwszej będące symbolem przemijania kolejnych pokoleń i zastępowania ich nowymi – pokoleń , które tworzą historię naszej szkoły. Historia ta „pisze się” praktycznie każdego dnia, pod czujnym okiem  Ojca Świętego Jana Pawła II. Na każdym kroku czujemy jego obecność, opiekę i wstawiennictwo. Każdy sukces, udane przedsięwzięcie, drobny gest czy uśmiech nosi znamię łaski Naszego Patrona.

 Uroczystości szkolne rozpoczęliśmy od Mszy świętej koncelebrowanej przez proboszcza Parafii Mogielnica ks. Stanisława Zimnego oraz ks. Mariusza Godka. Ks. Stanisław w kazaniu nawiązał do działalności papieża, oraz jego wpływu na tworzenie pokolenia Polaków nierozerwalnie związanego z korzystnymi  zmianami w naszym kraju po 1989 roku – zmianami, które doprowadziły do ukształtowania się społeczeństwa w pełni odpowiedzialnego za los swojego kraju, za wychowanie najmłodszych pokoleń, za pracę nad propagowaniem patriotyzmu i miłości do bliźniego. W kontynuacji przedsięwzięcia spotkaliśmy się na sali gimnastycznej by uczcić pamięć Ojca Świętego, w krótkim programie słowno – muzycznym. Uczniowie klas IV – VII w piękny sposób przypomnieli nam sylwetkę papieża. Ozdobą tej części akademii stały  się występy tria muzycznego, w którego skład weszli: siostra Lidia, ks. Mariusz oraz nauczyciel muzyki – Pan Dominik. Kolejnym punktem uroczystości był filmik przygotowany przez ks. Mariusza zespalający klamrą czasu ostatnie dziesięciolecie z życia szkoły. Na zakończenie tej części uroczystości uczniowie pod opieką Pani Karoliny przygotowali poruszający spektakl teatralny obrazujący najważniejsze chwile z życia Jana Pawła II. Publiczność niczym zahipnotyzowana raz milkła, by po chwili z nieukrywaną niecierpliwością wypatrywać kolejnych scenek przedstawienia, nagradzając aktorów rzęsistymi brawami.

 W drugiej części uroczystości prym wiedli najmłodsi uczniowie naszej Szkoły pod opieką Pani Beaty. Uczniowie klasy pierwszej rozpoczęli uroczystość występem artystycznym. Z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki oraz zaprezentowali wiedzę i umiejętności, które zdobyli w pierwszym miesiącu nauki w szkole. Piękny program wywoływał raz po raz salwy oklasków, uśmiechów i wzruszeń, szczególnie rodziców. Następnie najmłodsi złożyli ślubowanie na sztandar szkoły.  Nie ma nic piękniejszego, wzruszającego niż pierwszoklasiści składający ślubowanie na sztandar szkoły. Nie jeden starszy uczeń w tym momencie zapewne z rozrzewnieniem wspominał  swoje pierwsze kroki szkolne. Po ślubowaniu Pan dyrektor dokonał aktu pasowania symbolicznym ołówkiem i wręczył każdemu uczniowi szarfę z logo szkoły, legitymację szkolną oraz pamiątkowy dyplom. Od tego momentu pierwszaki stały się prawowitymi uczniami naszej szkoły. Na zakończenie dzieci zostały obdarowane przez rodziców słodkim upominkiem.

 W ostatniej części uroczystości głos oddaliśmy Panu dyrektorowi, który z okazji Dnia Edukacji Narodowej podziękował wszystkim nauczycielom oraz pracownikom Szkoły, za ogromny wkład w wychowanie i nauczanie. Po tych słowach przyszła pora na tradycyjne nagrody Dyrektora Szkoły, które w tym roku trafiły do rąk Pani Agnieszki Biedy, Pani Karoliny Musiał i ks. Mariusza Godka. Natomiast specjalne wyróżnienie i nagrodę Burmistrza Boguchwały otrzymała Pani Małgorzata Wróbel. Serdecznie wszystkim gratulujemy.

 Uroczystość nie mogła by dojść do skutku gdyby nie zaangażowanie wielu osób, świetnie się uzupełniających i współpracujących, gdyby nie ogrom pracy włożony przez uczniów naszej Szkoły, gdyby nie życzliwość i otwartość Dyrektora Szkoły. Każdy sukces ma cichych bohaterów, niewidocznych na pierwszym planie – w tym przypadku Panią Marzenę uwijającą się w prowizorycznej garderobie za kulisami, Panią Agnieszkę przemierzającą kilometry z aparatem fotograficznym czy Pracowników Obsługi  dbających o przygotowanie sali gimnastycznej. Szczególne podziękowania należą się także Pocztowi Sztandarowemu obecnemu we wszystkich trzech częściach uroczystości.

Fotogaleria z Uroczystości Ślubowania Uczniów Klas Pierwszych dostępna na szkolnym Facebooku.

Powiązane wpisy