AKTUALNOŚCI WSPÓŁPRACA PARTNERSKA

Z wizytą na Słowacji

W dniach 14 – 16 maja wraz z SP w Racławówce wybraliśmy się na wycieczkę na Słowację. Od kilku lat obie Placówki prowadzą wymianę międzyszkolną z zaprzyjaźnioną szkołą w mieście Vranov nad Toplou. Celem zasadniczym obopólnych wizyt jest integracja środowisk, poznawanie kultury oraz pokonywanie trudności językowych.

Kto przyjechał po raz pierwszy do ZŠ Lúčna musiał być zaskoczony bowiem serdeczność Gospodarzy szybko zniwelowała wszelkie bariery. Pani Dyrektor Blažena Matisová okazała się niezwykle otwartą osobą, a każdy z nas poczuł się jakby był tu już wiele razy. Szerokie uśmiechy,  serdeczne pozdrowienia towarzyszyły nam niemal na każdym kroku.

W dniu przyjazdu, po obiedzie i zakwaterowaniu wybraliśmy się na zwiedzanie tego malowniczego miasteczka. Pierwsze wzmianki o Vranowie pochodzą z lat 1333 – 1337. Od tej chwili miasto przechodziło wiele gruntownych zmian, aby dziś zachwycać swoistym urokiem klimatycznych uliczek i zabytków. Na koniec tego dnia pełnego wrażeń wybraliśmy się do Szkoły, aby uczestniczyć w rozgrywkach sportowych. Nasi uczniowie troszkę z zazdrością zapewne patrzyli na kompleks sal gimnastycznych i boisk sportowych, który został nam udostępniony.

Drugiego dnia zaraz po śniadaniu, mogliśmy uczestniczyć w lekcjach: geografii i literatury. Zaskoczeniem  dla nas była stosunkowa duża wiedza Słowaków na temat Polski. Wszystkim do gustu przypadła zapewne lekcja literatury, na której to uczniowie obu narodowości zapisywali swoje  nazwiska na tablicy, a następnie prowadzili rozbudowaną konwersację. Zajęcia te znacząco przyczyniły się do „przełamania lodów” co jeszcze tego dnia miało zaowocować świetną zabawą. Tym razem po obiedzie wybraliśmy się na wycieczkę do Koszyc, drugiego co do wielkości miasta na Słowacji. Pierwsza pisemna wzmianka o tym mieście pochodzi już z 1230 roku. Po wizycie w centrum handlowym, wybraliśmy się na miejscową starówkę. Nawet wybrednego odbiorcę musiała zachwycić przepiękna Katedra św. Elżbiety oraz fontanna multimedialna. Zakup tradycyjnych pamiątek, degustacja miejscowych lodów  wypełniły nam resztę pobytu w tym niezwykłym mieście. Na koniec dnia zorganizowana została wspólna discoteka ze Słowakami. Zaowocowały przy jej organizacji znajomości zawarte w pierwszej części tego dnia, bowiem miejscową Szkołę reprezentowała stosunkowo duża grupa uczniów. Pan Dyrektor Miroslav Lapčák reprezentujący w tym dniu Szkołę zadbał o wszelkie szczegóły organizacyjne wspólnej zabawy. Zawarte w tym dniu przyjaźnie pozostaną zapewne na bardzo długo.

Ostatni dzień naszego pobytu na Słowacji rozpoczął się od ponownej wizyty na lekcjach w miejscowej Szkole. Tym razem podpatrywaliśmy lekcje wychowania fizycznego oraz matematyki. Logiczne łamigłówki co rusz wprowadzały ożywienie i salwy śmiechu wynikające z naszych zmagań z kolejnymi zadaniami. Po obiedzie przyszedł czas wspólnych pożegnań  i deklaracji konieczności kolejnych spotkań zarówno na Słowacji, jak i w Polsce. O tym, że był to niezwykle udany wyjazd świadczy chociażby fakt bardzo licznego pożegnania naszej grupy przez miejscowych uczniów.

Jako Kierownik wycieczki w imieniu swoim, jak i towarzyszących mi i będących oparciem na każdym kroku Pana Dyrektora Łukasza Bubicza i ks. Mariusza Godka pragnę podziękować całej kadrze pedagogicznej  ZŠ Lúčna, a w szczególności Pani Dyrektor za otwartość, życzliwość oraz cenne rady i wskazówki. Dziękuje Pani Małgorzacie Wojtowicz reprezentującą  SP w Racławówce za wzorcową współpracę. Szczególnie ciepłe słowa kieruję do uczniów klasy VII – zdyscyplinowanych, wzajemnie się wspierających, chłonących pełna piersią  każde wspólne wydarzenie.

 

Powiązane wpisy