AKTUALNOŚCI

Wyjątkowa wigilia szkolna

 21. grudnia w sali gimnastycznej naszej szkoły z udziałem zaproszonych gości, podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy, dyrektora szkoły, nauczycieli, pracowników obsługi oraz uczniów wszystkich klas odbyła się uroczysta Wigilia Bożego Narodzenia. Ksiądz proboszcz Stanisław Zimny odczytał fragment Ewangelii, a pan Dyrektor przekazał Wychowawcom klas opłatki i złożył zgromadzonym serdeczne i ciepłe życzenia świąteczne. Na koniec wymienieni, wspólnie z Radnym Rady Miejskiej w Boguchwale Antonim Ziobrą oraz panią Małgorzatą Wróbel wręczyli uczniom przygotowującym tegoroczne Szopki Bożonarodzeniowe nagrody, a podopiecznym ŚDS z Mogielnicy upominek przygotowany specjalnie na tę okoliczność przez uczniów kl. 6.

Wigilia szkolna z perspektywy Wychowawców … :)

KL. I-III

Uczniowie klas młodszych świątecznie udekorowali swoje klasopracownie i przystroili choinki. W dniu wigilijnym przebrani w stroje nawiązujące do Jasełek słuchali opowiadania o Bożym Narodzeniu i oglądali animację pt. Narodzenie Jezusa, rozwiązywali świąteczne krzyżówki. Rozmawiali o polskich tradycjach bożonarodzeniowych, o tym jak dawniej przeżywano świąteczny czas, o zwyczajach naszego regionu. Uzasadniali dlaczego powinniśmy pielęgnować zwyczaje i tradycje przekazywane nam przez naszych przodków. Następnie rozpoczęły się wigilie klasowe, podczas których uczniowie wspólnie nakrywali do stołu, łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia. Dzięki zaangażowaniu rodziców, którzy postarali się o różnorakie smakołyki, wszyscy poczuli co to znaczy suto zastawiony stół. Po radosnym kolędowaniu przy choince odbyły się ostatnie próby śpiewu i gry na instrumentach przed występem podczas Wigilii Szkolnej.

KL. IV

Wigilijny wieczór to właśnie ten czas, kiedy przekonujemy się, jak niewiele trzeba, abyśmy byli naprawdę szczęśliwi. Wystarcza ciepła, rodzinna atmosfera, którą tworzą bliscy sobie ludzie. Przestają być wtedy ważne codzienne problemy, zapominamy o sporach i troskach. Wspólna wieczerza zjednoczyła nas wokół wigilijnego stołu. Biały obrus, biblia i wigilijny opłatek, choinka błyskająca kolorowymi światełkami i śpiewane przez nas piękne, polskie kolędy stworzyły miły, świąteczny nastrój. Dzieliliśmy się opłatkiem, życząc sobie nawzajem miłości, dobra i pokoju. Nie zapomnieliśmy o tych, których z nami już nie ma i o tych, na których zawsze czeka dodatkowe nakrycie na stole. Rozważaliśmy słowa ewangelisty Łukasza o narodzeniu Jezusa. Wspominaliśmy Wigilie w naszych domach, rozmawialiśmy o tradycjach i obrzędach, które w tym dniu kultywujemy. Ciepłe i piękne życzenia usłyszeliśmy od Pana Dyrektora, który spędził z nami kilka chwil. To był dla nas dobry czas… Rodzice zatroszczyli się o potrawy, które zagościły na naszym wigilijnym stole a ich zapach i smak przywołał miłe wspomnienia z dzieciństwa. Pięknie im za to dziękujemy.

KL. V

21. grudnia odbyła się w naszej klasie wigilia czyli spotkanie przedświąteczne. Dzieląc się opłatkiem składaliśmy sobie życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Potem śpiewaliśmy kolędy i raczyliśmy się pysznymi pierogami i łakociami przygotowanymi dla nas przez rodziców. Wszystkim bardzo smakowały. Później wszyscy zebrali się na sali gimnastycznej na szkolnym spotkaniu przedświątecznym. W tym uroczystym dniu uczniowie naszej szkoły w świątecznych strojach dzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy i składali sobie życzenia. Oby kolejny rok w szkole był dla nas tak pełny radości.

KL. VI

Tegoroczna Wigilia klasowa rozpoczęła się oczywiście od gwarnych przygotowań. Tuż po 7:00 przybyli pierwsi wychowankowie i wspólnie zaczęli przystrajać salę. Wkrótce dotarły do nas dwie mamy, które także włączyły się w klasową krzątaninę. Nakryliśmy stół białym obrusem, położyliśmy na nim siano, Pismo Święte i opłatki… a potem zapaliliśmy świecę. Rozpoczęliśmy wspólną modlitwę, przeczytaliśmy Słowo Boże i w zadumie oddaliśmy się refleksji nad nauczycielami i bliskimi, których nie ma już wśród nas. Później nastał czas łamania się opłatkiem, z którym udaliśmy się także do kolegów i koleżanek z innych klas. Po powrocie zasiedliśmy do stołu, na którym znalazły się kapuśniaczki, ciasta, ciasteczka, kompot z suszu oraz pierniczki (ozdobione przez nas dzień wcześniej). Na koniec Julia zagrała kolędę na cymbałkach, a Natalka, Asia, Ania i Kacper na fletach. Jednogłośnie zaśpiewaliśmy kilka świątecznych pieśni głoszących Dobrą Nowinę. Udało nam się także przećwiczyć oracje kolędnicze i opowiedzieć o obyczajach świątecznych panujących w naszych domach. Ci, którzy mieli ochotę, podzielili się swoją bożonarodzeniową refleksją w formie zapisków na szarym arkuszu. Ot, na pamiątkę. W przyszłym roku przeczytamy je sobie. W strojach kolędniczych zeszliśmy na salę gimnastyczną. Pełni radości z tych Świąt, które co roku nam przypominają: „Przyjdź na świat, by wyrównać rachunki strat, Aby zająć wśród nas puste miejsce przy stole. Jeszcze raz pozwól cieszyć się dzieckiem w nas, I zapomnieć, że są puste miejsca przy stole…”

KL. VII

W ostatnim dniu nauki przed przerwą świąteczną odbyła się w naszej klasie Wigilia. Ten dzień był ważnym wydarzeniem w „życiu” naszej klasy bowiem tradycji stało się zadość. Był opłatek, świąteczne życzenia, wspólne śpiewanie kolęd. Wszyscy byli pięknie i odświętnie ubrani , a to tworzyło jeszcze wspanialszą atmosferę. Na stole rozłożone były przeróżne pyszności, ciasta własnych wypieków, pierniczki, cukierki, mandarynki i galaretki z owocami. Ten wspólnie spędzony czas to chwile radosne, dobrych życzeń ale też czas refleksji i świątecznej zadumy. Cieszyliśmy się wspólną obecnością, wzruszaliśmy wzajemnymi życzeniami i mamy nadzieję, że była to dobra prognoza na nowy rok.

KL. VIII

W ostatnim dniu przedświątecznym zorganizowane zostało wspólne spotkanie klasy VIII. Dzięki pomocy rodziców udało się przygotować spotkanie przy stole wigilijnym. Rozpoczęliśmy od połamania się opłatkiem oraz życzeń. Następnie spożyliśmy przygotowane potrawy: pierogi, czerwony barszcz oraz placki. W kolejnym etapie naszego spotkania zaintonowaliśmy kilka wspólnych kolęd, które na dobre wprowadziły nas w świąteczny nastrój. W ostatnim akordzie tego dnia uczestniczyliśmy w spotkaniu ogólnym wszystkich klas na sali gimnastycznej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powiązane wpisy