AKTUALNOŚCI

Pomoc Ukrainie – Gminny Punkt Informacyjny

Solidaryzując się z Narodem Ukraińskim, Gmina Boguchwała, poprzez Gminną Bibliotekę Publiczna w Boguchwale oraz Oddział Gminny ZOSP RP, uruchomiła punkt informacyjny pod numerem telefonu 451 053 616, pod który można dzwonić z deklaracją pomocy lub bieżącej obsługi uchodźców z Ukrainy.

Dodatkowo, działająca na terenie Gminy Boguchwała, Fundacja Podaruj Miłość uruchomiła specjalny rachunek bankowy na który można wpłacać środki na pomoc uchodźcom. Nr rachunku: 71 1140 2004 0000 3302 8219 9583

Równocześnie można dostarczać najpotrzebniejsze rzeczy i żywność do gminnych ośrodków kultury – Miejskiego Centrum Kultury w Boguchwale, Lokalnego Ośrodka Kultury „Razem” w Niechobrzu i Lokalnego Ośrodka Kultury „Wspólnota” w Zgłobniu.

Nasza placówka (Samorząd Uczniowski oraz Szkolne Koło „Caritas”) również włączyła się w zbiórkę na rzecz uchodźców z Ukrainy organizując akcję „DZIECI – DZIECIOM” – szczegóły: e-dziennik.

Apel o rozwagę

Niosąc pomoc dla uciekinierów z Ukrainy zachowajmy racjonalne myślenie, śledźmy prawdziwe informacje i działajmy według wytycznych.

Wszelkie wyjazdy na granicę po uchodźców powinny być konsultowane z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego. W punktach rejestracyjnych (recepcyjnych) na granicy zorganizowane są transporty dla uchodźców do wszystkich miast. Uchodźcy są rozlokowywani w 7 województwach w stałych miejscach pobytu. Na dzień dzisiejszy nie ma tego typu miejsc w województwie podkarpackim. Przyjmowanie uchodźców na własną rękę jest możliwe, lecz na własną odpowiedzialność.

Jeśli samodzielnie odbieramy osoby z Ukrainy to bardzo ważne jest, aby zostały zarejestrowane w punkcie recepcyjnym. Pozwoli to później objąć te osoby wsparciem rządowym.

Według Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, na dzień dzisiejszy, zapasy żywności i innych środków są duże i nie ma potrzeby ich magazynować m.in. ze względu na terminy przydatności. Podobnie sytuacja ma miejsce z lekami.

Transporty darów za granicę są możliwe, lecz muszą być potwierdzone z odbiorcami z Ukrainy.

Przydatne linki:

rzeszow.uw.gov.pl

www.pomagamukrainie.gov.pl

ua.gov.pl

Powiązane wpisy