AKTUALNOŚCI

By praca była pasją

Zajęcia doradztwa zawodowego prowadzone są w szkołach podstawowych w klasach VII i VIII. Na każdą z nich przypada w roku szkolnym dziesięć lekcji, podczas których młodzi ludzie mają okazję rozpoznać swoje predyspozycje zawodowe i zastanowić się nad podjęciem dalszej drogi kształcenia, a co za tym idzie, pomyśleć nad wyborem przyszłego zawodu.

Z pewnością zajęcia doradcze, na których uczniowie nie są oceniani ani „rozliczani” z wykonanych zadań i przyswojonej wiedzy, sprzyjają temu, by przekierować ich uwagę na kluczowe odpowiedzi: Jacy są? W jakiej szkole chcą kontynuować naukę? Co lubią robić? Jakie są ich mocne strony? Czy mają pasje? Jak je rozwijają? Czego nie mogliby wykonywać w przyszłości? W jakim kierunku chcą się rozwijać?

Warunkiem pozytywnego finału zajęć z doradztwa zawodowego jest chęć otwarcia się młodego człowieka na siebie i swoje potrzeby. Nie zawsze jest to tak oczywiste, gdyż umiejętność autorefleksji nie należy do tych najprostszych. Należy zmierzyć się z pytaniami, na które potrzeba czasu i w pewien sposób także odwagi. Samoświadomość ucznia to proces. Długi, acz mogący przynieść konkretne efekty w postaci dobrze dobranej ścieżki rozwojowo-edukacyjnej. Wtedy finał na pewno będzie pozytywny, a właściwe ukierunkowanie siebie na to, co chcę robić w przyszłości, bo lubię i potrafię, będzie procentować. Nie ma chyba większej satysfakcji w sferze zawodowej niż poczucie, że się rozwijamy, robimy to, co nas interesuje, co sprawia nam przyjemność, co w przyszłości da możliwość utrzymania się i samostanowienia o sobie oraz zbuduje poczucie niezależności.

Z myślą o młodych ludziach stojących przed ważnymi wyborami stworzyłam bloga coachingowego: https://gettoknowyourself.pl/

Mogą na nim znaleźć informacje, ćwiczenia i testy, które stanowią bazę rozpoznawania swojego potencjału i własnych możliwości. Są tam opisane „duże” i „małe” działania, które każdy z nich może wykonać. Aktualizuję na bieżąco bloga o strony z doradztwa zawodowego, które są warte uwagi młodego człowieka stojącego przed ważnymi wyborami i zawierają mnogość przydatnych mu informacji. Jest w nim także zakładka dla rodziców.

Bloga oparłam o zasady pozytywnego wzmacniania i motywowania młodzieży, które są mi bliskie z powodu osobistych przekonań i doświadczeń na polu edukacyjno-rozwojowym, ale także w wyniku wiedzy zdobytej podczas studiów podyplomowych z doradztwa zawodowego oraz coachingu.

Wiele lat temu podczas jednego z wakacyjnych wyjazdów znalazłam się w niezwykłym miejscu. Była to kwiaciarnia, w której można było podziwiać i zakupić przepiękne rośliny, ale znajdowały się tam także wyroby rękodzielnicze miejscowych artystów. Cudowne zupełnie wytwory ludzkich rąk. Nad kasą na szarej ścianie wisiał cytat, który przykuł moją uwagę i sprawił, że odkryłam coś bardzo prostego, ale ważnego:

Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz pracować ani jednego dnia przez całe swoje życie.

Konfucjusz

Powiązane wpisy