AKTUALNOŚCI PROJEKTY EDUKACYJNE

CodeWeek 2022 – Europejski Tydzień Kodowania

CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem.

CodeWeek to świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką, a idea jest prosta – każdy, kto chce się włączyć, może zorganizować własne wydarzenie.

W bieżącym roku szkolnym w naszej placówce inicjatywa ta obejmowała następujące zagadnienia:

  • Wędrówka po cyber słówka – w poszukiwaniu cyber pojęć.
  • Uratujmy King Bita – programowanie blokowe.
  • Pikselowe obrazy – praca z matą.
  • Scratch Junior – programowanie dla najmłodszych.
  • Druk 3D – własne projekty.
  • Roboty Lego – budujemy pojazdy.

 

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach, w których m. in. umieszczali właściwe bloki tak, aby doprowadzić robota do krainy Cybot, który uratuje mieszkańców przed wirusem (zajęcia na platformie LEGO Bits&Bricks). Ponadto poznawali podstawowe zasady programowania offline – układali na macie obrazek i kodowali go dla drugiej drużyny, poznawali również zasady programowania na platformie Scratch Junior i robili to tak, aby postać wykonywała określone zadania. Ćwiczenia zawierały też elementy rywalizacji i zabawy, uczniowie wraz z nauczycielem przechadzali się po szkole i wokół budynku, słuchając zagadek i wyszukując zaszyfrowanych pojęć związanych z informatyką, ukrytych pośród „rozpraszaczy”.

Wśród uczniów naszej Szkoły odkryliśmy prawdziwe talenty programowania, szczególnie w kodowaniu Lego Bits&Bricks i Scratch. Ponadto uczniowie na zajęciach dodatkowych Druku 3D i Robotyki projektowali breloczki do kluczy w środowisku graficznym Tinkercard oraz budowali i programowali własne roboty i pojazdy z klocków Lego Mindstorms Ev3.

    

   

Powiązane wpisy