AKTUALNOŚCI Samorząd uczniowski WOLONTARIAT

„Dzień bez plecaka” w społeczności szkolnej

Wzorem roku ubiegłego Samorząd Uczniowski zaproponował Uczniom naszej Szkoły wspólną zabawę polegającą na zastąpieniu tradycyjnego plecaka alternatywnym przedmiotem do przenoszenia książek i przyborów szkolnych. ’

Dzień bez plecaka to święto, które pochodzi z USA. Za oceanem podczas No backpack day dzieci chodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach. Dlaczego? Wszystko po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.

Dzień bez plecaka wymyśliła Amerykanka Mongai Fankam, aktywistka i założycielka fundacji. Fankam jako dziecko jeździła z matką do Kamerunu, gdzie szybko zorientowała się, z jak wielkimi trudnościami borykają się tamtejsze dzieci. Zaczęła działać we własnej szkole, zainteresowała tematem nauczycieli i społeczność szkolną. Od 2012 roku do akcji Dzień bez plecaka dołączają kolejne szkoły, a dzięki zbieranym datkom do państw Afryki wysyłane są w pełni wyposażone plecaki dla dzieci.

Zapraszamy do galerii zdjęć ilustrującej ciekawe pomysły naszych Uczniów.

Marlena Rędziniak i Łukasz Gajdek

Powiązane wpisy