AKTUALNOŚCI

Po prostu bosko!-bohaterowie „Mitologii” na szkolnym korytarzu

Wakacje już niebawem. Wszyscy wyczekują ostatniego dzwonka, łapczywie chwytają słońce i świeże powietrze. W murach szkoły, choćby najwspanialszej, nie chce się już siedzieć. Przygoda woła:).

Na zakończenie nauki, w ostatni poniedziałek roku szkolnego, klasa piąta zorganizowała spotkanie z mitycznymi bohaterami. Na górnym korytarzu odbył się pokaz mody antycznej, a modelki i modele przebrani za bóstwa i herosów greckich prezentowali własnoręcznie przygotowane stroje oraz opowiadali o wybranych boginiach, bogach i bohaterach. Po pokazie dla młodszych uczniów, piątoklasiści wystąpili przed klasą czwartą. Było to ważne spotkanie, gdyż czwartoklasiści z mitami greckimi spotkają się już w przyszłym roku. Po prezentacji wszyscy poszliśmy poszukać przedszkolaków. Im też chcieliśmy się pokazać. Wiemy bowiem, jak one lubią „przebieranki”. W salach było głucho…. za to na placu zabaw istny gwar. Pomiędzy dzieci powplatały się „boskie twory” z klasy piątej, maluchy uśmiechały się do nich, oglądały z zadziwieniem, a i panie przedszkolanki przywitały je z uśmiechem. Dopytywały, co to za heca i zachwycały się strojami.

Tak zakończyliśmy wspólną przygodę z Mitologią. Wiem, że opowieści tłumaczące wierzenia Greków i Rzymian jeszcze nieraz powrócą do wszystkich edukujących się dzieci… W końcu kultura antyczna, obok Biblii,  jest najważniejszym filarem kultury europejskiej. A z motywów mitologicznych garściami czerpali przez stulecia artyści wszelkiego rodzaju: poeci, prozaicy, dramatopisarze, malarze, rzeźbiarze, pieśniarze – ulubieńcy Apollina.

 

 

Powiązane wpisy