AKTUALNOŚCI INNOWACJE PEDAGOGICZNE WYCIECZKI EDUKACYJNE

Rajd Koła Turystycznego z Czudca do Lutoryża

… Od kilku dni nasłuchiwaliśmy prognoz pogodowych dotyczących dnia rajdu. Tuż przed startem naszego wspólnego wypadu pojawił się pozytywny akcent.

Już jazda szynobusem stała się dla niektórych niemałą atrakcją.

Niepotwierdzony przez źródła historyczne początek Czudca badacze określają na przełom XII/XIII wieku. Powstanie miejscowości jest bezpośrednio związane z osobą wojewody krakowskiego – Teodora Czadora herbu Gryf, który skłócony z księciem Leszkiem Białym był zmuszony opuścić Kraków i przenieść się na pogranicze polsko-ruskie nad Wisłokiem, gdzie wraz z braćmi z zakonu Cystersów kolonizował te tereny. Pierwsza udokumentowana wzmianka źródłowa pochodzi z czasów Bolesława Wstydliwego, z 1264 roku. Istniał już wówczas zamek obronny, który pełnił funkcję twierdzy granicznej Małopolski, aż do czasów Kazimierza Wielkiego, gdy w połowie XIV wieku przesunięto granicę Polski na wschód. Od 1326 roku mamy pewne informacje dotyczące parafii w Czudcu.

Po akcentach historycznych przyszła pora na obcowanie z naturą, która w tym rejonie jest szczególnie piękna.

A po trudach wyczerpującego marszu, jego uczestnicy mogli się posilić przy wspólnym ognisku. Przy tej okazji nie mogło zabraknąć wspólnych śpiewów, a nawet tańców (belgijka).

Serdecznie dziękujemy za wspólne podróżowanie uczniom ze Szkoły Podstawowej w Lutoryżu.

Do zobaczenia już w listopadzie.

Powiązane wpisy