AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Niedziela Palmowa

W minioną niedzielę obchodziliśmy Niedzielę Palmową. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palmy, które symbolizują odradzające się życie. Uczniowie naszej szkoły również wzięli udział w tym wydarzeniu.

Wszystko rozpoczęło się zaledwie półtora tygodnia wcześniej od klasy IIB. To ona, jako pierwsza została nominowana do udziału w akcji „Podejmij wyzwanie! Przygotuj palmę na Jezusa zmartwychwstanie!”. Ambitni i zaangażowani we wspólne dzieło uczniowie, w trakcie dwóch dni wykonali mnóstwo przepięknych kwiatów. Kwiaty te powstawały podczas lekcji oraz w domach – z pomocą rodziców, starszego rodzeństwa oraz babć. Następnie wystarczyło je połączyć, aby stworzyć kolorową palmę.

Teraz przyszedł czas na rzucenie wyzwania kolejnym klasom. I tak „zadanie” na weekend, czyli przygotowanie kwiatów do swoich palm dostały klasy V, VII oraz najstarsza grupa przedszkolna.

Wszyscy przyjęli wyzwanie. Motywacja była różna – od udowodnienia, że uczniowie tworzą zgrany zespół i razem potrafią wiele osiągnąć po możliwość nominacji następnych klas. W taki oto sposób, w trzecim etapie naszych działań, każda z klas pracowała nad swoją palmą. Kwiaty powstawały podczas lekcji religii, plastyki, godziny wychowawczej. Były także przynoszone z domów, gdzie całe rodziny angażowały się w ich wykonywanie. Zdolności manualne starszych pokoleń w połączeniu z wiedzą zaczerpniętą z YouTube’a sprawiły, że każdy kwiatek zachwycał swoją oryginalnością.

W przygotowanie palm zaangażowani byli wychowawcy, nauczyciele uczący religii oraz plastyki. Oczywiście główną rolę odegrały dzieci, które z entuzjazmem przycinały do odpowiedniej długości gałązki bukszpanu, wybierały wierzbowe witki z najpiękniejszymi baziami, przywiązywały kwiaty oraz wstążki.

Kiedy wszystkie palmy były gotowe, zostały zebrane w jednym miejscu – w gabinecie dyrektora szkoły, aby Pan Dyrektor mógł nacieszyć nimi oko. Każda z nich zachwycała kolorami. Mniejsza, czy większa – prezentowała się pięknie.

Jednakże jeszcze większy zachwyt wzbudzały w Niedzielę Palmową. Wtedy zostały zaprezentowane w całej okazałości – najpierw podczas uroczystego przejścia spod szkoły do miejscowego kościoła. W pochodzie, pod opieką dyrektora szkoły pana Łukasza Bubicza oraz nauczyciela uczącego religii w klasach I-III pani Marleny Rędziniak, udział wzięli uczniowie reprezentujący poszczególne klasy. Już na miejscu mogli do nich dołączyć pozostali uczniowie, aby wspólnie oczekiwać na błogosławieństwo i procesyjnie wejść do kościoła, by uczestniczyć w uroczystej Mszy Świętej.

Ksiądz Krzysztof Budzyń, Proboszcz tutejszej parafii na wstępie przywitał Pana Dyrektora oraz uczniów naszej szkoły. Złożył podziękowania za piękne palmy klasowe i jeszcze piękniejszą postawę uczniów. Po zakończeniu Mszy Świętej palmy zostały przeniesione do dolnego kościoła.

Wspólnie rozpoczęliśmy najważniejszy okres Wielkanocy – Wielki Tydzień. Na pewno to nasze wielkopostne „wyzwanie” pokazało, że czasami nawet w trudnych sytuacjach (gdyż czasu na realizację inicjatywy było niewiele) potrafimy się zorganizować, by dokonać rzeczy wyjątkowych. Czynów, które na pewno wpiszą się na stałe nie tylko w pamięć i serce, ale także w kalendarz szkolnych uroczystości.

 

Marlena Rędziniak

Magdalena Znamirowska

Powiązane wpisy