O SZKOLE Patron

Nadanie imienia Jana Pawła II Szkole Podstawowej w Mogielnicy

wŚw. Jan Paweł II jest znany na całym świecie jako niekwestionowany autorytet moralny. To jedna z najwybitniejszych postaci w dziejach ludzkości. Jego osobowość nie tylko wpłynęła na naszą epokę, ale odczuwana i uznawana jest nadal jako siła tworząca historię. Zwracał zawsze oczy świata na sprawy najważniejsze. Jego słowa są drogowskazem dla nauczycieli, wychowawców, rodziców, młodzieży. Papież szczególną troskę okazywał młodym ludziom, ponieważ zależało mu bardzo na ich przyszłości. Chętnie spotykał się z nimi i poświęcał im dużo uwagi. Na spotkanie w Rzymie 31 marca 1985 roku, który ONZ ogłosiło Międzynarodowym Rokiem Młodzieży, napisał list apostolski na temat roli młodości jako okresu szczególnego kształtowania drogi życia, a 20 grudnia zapoczątkował tradycję Światowych Dni Młodzieży. Odtąd co roku przygotowywał orędzie skierowane do młodych, które stawało się tematem tego międzynarodowego zlotu, organizowanego w różnych miejscach na świecie

Św. Jan Paweł II jest niezwykle bliski naszej parafii i miejscowości. W kościele parafialnym w Mogielnicy znajduje się kamień węgielny poświęcony przez naszego Wielkiego Rodaka, który jednocześnie udzielił błogosławieństwa na trudny czas wznoszenia murów świątyni. Dzięki Jego materialnemu wsparciu kościół zdobi marmurowa posadzka. Pamiętał o nas w chwili konsekracji świątyni, a także gdy obchodziliśmy 50-lecie powstania wsi. W naszym kościele na stałe zagościła figurka Matki Bożej z Fatimy, która była świadkiem tragicznych wydarzeń z 13 maja 1981 roku. Łączność z Papieżem – nie tylko duchowa – była możliwa za sprawą naszego rodaka – o. prof. Czesława Drążka – redaktora naczelnego polskiego wydania L’Osservatore Romano, a osobiście przyjaciela św. Jana Pawła II.

0010Kiedy w 1997 r. nasza szkoła po rozbudowie była oddawana do użytku, zrodziła się myśl, by jej patronem został Jan Paweł II. Pomysł ten poparli uczniowie, nauczyciele, rodzice i wszyscy mieszkańcy wsi. Od tej chwili rozpoczęliśmy przygotowania do uroczystości nadania imienia, dążąc jednocześnie do jak najszybszego zakończenia rozbudowy szkoły. Prowadzona była praca dydaktyczna i wychowawcza mająca na celu przybliżenie sylwetki przyszłego Patrona oraz jego nauki. Nauczanie św. Jana Pawła II zostało włączone do Szkolnego Programu Wychowawczego i Przedmiotowych Planów Edukacyjnych. Na stałe do kalendarza imprez i uroczystości wpisane zostały obchody rocznicy urodzin i pontyfikatu Patrona szkoły.

Każdego roku, dnia 18 maja uczniowie biorą udział w konkursie plastycznym i konkursie wiedzy o Janie Pawle II, natomiast 16 października organizowana jest uroczystość środowiskowa połączona z Mszą św., w której b udział wszyscy uczniowie, nauczyciele i mieszkańcy wsi.

W 2003 roku, z okazji 25-lecia pontyfikatu Papieża-Polaka, społeczność szkolna przesłała do Stolicy Apostolskiej skromny dar z życzeniami. Z kolei w 2005 r., kiedy oczy całego świata były zwrócone na odchodzącego od nas Ojca Świętego, wszyscy mieszkańcy wsi w sposób szczególny uczestniczyli w wielkich, narodowych rekolekcjach. Młodzież wspólnie z nauczycielami składała hołd Wielkiemu Pasterzowi, uczestnicząc w nabożeństwach, spotkaniach, wpisując się do księgi kondolencyjnej.

a1100Kwiecień i maj 2005 roku to czas intensywnych działań pod hasłem: „Jan Paweł II – naszym przewodnikiem i nauczycielem”. Ogłoszony został i przeprowadzony w rocznicę urodzin konkurs literacki i plastyczny oraz konkurs wiedzy o Papieżu. Uczniowie opracowali też albumy ukazujące życie przyszłego Patrona, prezentacje multimedialne, scenariusze uroczystości. Nauczyciele zadbali, a by każdy uczeń mógł aktywnie uczestniczyć w realizacji zadań i godnie przygotować się do uroczystości nadania imienia.

Pragnieniem wszystkich było, by Patronem naszej szkoły był Jan Paweł Wielki. Długo oczekiwane wydarzenie miało miejsce 16 października 2005 roku. W obecności całej społeczności szkolnej, mieszkańców Mogielnicy i zaproszonych gości nasza szkoła otrzymała imię Jana Pawła II. Gość specjalny uroczystości – o. prof. Czesław Drążek – dokonał poświęcenia sztandaru i tablicy pamiątkowej. Na zakończenie uczniowie zaprezentowali program artystyczny „Nie bój się, nie lękaj! Wypłyń na głębię”.

Jesteśmy dumni, że Jan Paweł II jest patronem naszej szkoły, że jego postać widnieje na naszym sztandarze.

Dla dzieci zawsze będzie najlepszym nauczycielem, który ukazuje, co w życiu jest najważniejsze i jaką drogą to osiągnąć. Będzie dla nich wzorem i autorytetem moralnym. Dla nas dorosłych będzie Pasterzem, wskazującym jak wiele można zdziałać miłością, prawdą i przebaczeniem.

Powiązane wpisy