AKTUALNOŚCI WSPÓŁPRACA PARTNERSKA

Rozpoczynamy partnerską współpracę ze szkołą na Słowacji

Początkiem października uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mogielnicy oraz z Zespołu Szkół w Racławówce uczestniczyli w trzydniowej wycieczce szkolnej do Zakladnej Skoly „Lucna” we Vranovie na Słowacji.

Wyjazd na Słowację dostarczył uczniom obydwu szkół wielu wrażeń i przygód. Nasi uczniowie zwiedzili miasto Vranov nad Toplou, uczestniczyli również w wycieczce do aquaparku w Zemlinskiej Siravie, gdzie mogli podziwiać uroki jednego z największych zbiorników wodnych w południowo–wschodniej Słowacji i korzystać z basenów relaksacyjnych, pływackich oraz termalnych. Nasza młodzież uczestniczyła także we wspólnych lekcjach ze swoimi rówieśnikami ze Słowacji, rozegrała tradycyjnie towarzyski mecz Polska – Słowacja w piłkę nożną, a wieczorem bawiła się na wspólnej dyskotece.

Szczególnym zainteresowaniem wśród uczniów cieszył się organizowany w tych dniach w szkole we Vranovie „Den Zalub” czyli „Dzień Hobby”. W prezentacji swoich pasji oraz zainteresowań przez słowackich uczniów, udział wzięli również nasi uczniowie. Ogromny aplauz wywołał pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu Wiktorii Cwynar i Miłosza Mazura oraz pokaz akrobatyki sportowej w wykonaniu Karoliny Wolskiej.
Partnerska współpraca Zespołu Szkół w Racławówce ze szkołą we Vranovie, polegająca m.in. na wymianie uczniów trwa już od 2006 roku. W tym roku do współpracy dołączyła placówka z Mogielnicy.

Każdego roku uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzają się wzajemnie, nabywając kolejne doświadczenia, doskonaląc nowe formy i metody nauczania oraz poznając kulturę sąsiedniego państwa. Uczniowie nawiązują nowe i rozwijają dotychczasowe kontakty rówieśnicze, porównują i analizują różnice i podobieństwa systemu edukacyjnego w Polsce i na Słowacji, a nauczyciele omawiają i planują strategię dalszej partnerskiej współpracy między szkołami.

Powiązane wpisy