AKTUALNOŚCI

Bezpieczeństwo – ważna sprawa!

 

W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. W dniu 29 października zorganizowaliśmy spotkanie, mające na celu uświadomienie dzieciom, że powinny umieć przewidywać skutki własnego postępowania, unikać nadmiernego ryzyka i poczuwać się do odpowiedzialności za podejmowane decyzje, a także odpowiednio wcześnie rozpoznawać symptomy zagrożeń, zapobiegać ich powstawaniu, a w przypadku ich wystąpienia — umieć zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa.
W tym celu przyjechali do nas strażacy z OSP w Mogielnicy, którzy wspólnie z nauczycielami przeprowadzili ćwiczenia ewakuacyjne. Przypomnieli uczniom jak należy zachowywać się w razie zagrożenia na korytarzach szkolnych i w salach lekcyjnych, gdzie w szkole znajdują się gaśnice oraz wyjścia ewakuacyjne. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się ze sprzętem pożarniczym. Wiele radości sprawiło najmłodszym oglądanie wozu strażackiego oraz pokazowa akcja ratunkowa (ewakuowanie poszkodowanego ucznia). Uczniowie zadawali pytania i z wielką uwagą słuchali wyjaśnień przekazywanych przez strażaków.

W poniedziałek 2 listopada na spotkanie poświęcone bezpieczeństwu przybyli przedstawiciele policji. Policjanci omówili zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi, omówili sposoby unikania ich. Ponadto podkreślili, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Opowiadali o zagrożeniach jakie mogą napotkać uczestnicy ruchu pieszego na drogach, przypomnieli podstawowe zasady przechodzenia przez jezdnię oraz przestrzegali uczniów przed kontaktami z obcymi osobami, wsiadaniem do nieznajomych samochodów. Sprawdzali również wiedzę uczniów, dotyczącą znajomości znaków drogowych. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Na zakończenie spotkania otrzymały pamiątkowe książeczki.

 

Powiązane wpisy