WOLONTARIAT

Nasze akcje

1. Straż honorowa organizowana z okazji Święta Niepodległości celem upamiętnienia ludzi walczących o wolną, niepodległą Ojczyznę. Celem warty jest budzenie postaw patriotycznych w naszych uczniach.

2. Akcja zbiórki darów dla Dzieci z Domu Dziecka „MIESZKO” w Rzeszowie –  IV edycja akcji charytatywnej przeprowadzanej wraz z kilkoma innymi placówkami oświatowymi. Zebrane dary podczas akcji zostaną przekazane  ramach mikołajkowych prezentów dla wychowanków tej Placówki.

3. Projekt własny – „Moje pasje” – uczniowie przygotowują wystawy na korytarzu szkolnym w oparciu o swoje zainteresowania. Przy okazji wystaw pozostali uczniowie mogą zapytać osobę przygotowującą wystawę o interesujące ją rzeczy związane z wystawą. Główny cel programu – to rozbudzanie zainteresowań uczniów szkoły oraz pogłębianie wiedzy dotyczącej swoich zainteresowań (pasji).

4. Projekt własny – „Znam moją okolicę” – uczniowie uczestniczą w rajdach rowerowych i pieszych po okolicy. Celem projektu jest poznanie swojej „Małej Ojczyzny”, jej historii, obiektów kultury materialnej. Elementem dodatkowym realizowanym podczas rajdów jest integracja grupy poprzez wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

5. Śmieszna przerwa – akcja SU. Uczniowie na przerwie śniadaniowej zbierają się w klasie i opowiadają sobie dowcipy. Jest to ciekawa forma spędzania przerwy i integrowania młodzieży.

6. Akcja SU – zbiórka na schronisko Kundelek w Boguchwale – Rada Samorządu Uczniowskiego organizuje w szkole zbiórkę karmy dla zwierząt ze schroniska Kundelek w Boguchwale.

7. Spotkania z podróżnikiem – Grupę stanowi zespół młodych ludzi, ciekawych świata i dążących do jego poznania. Spotkaniom towarzyszy bogaty materiał fotograficzny z dotychczasowych podróży (między innymi: Norwegia, Indie, Iran, Tajlandia, Kambodża, Wietnam, Laos, Meksyk, Chiny, Peru, RPA…) Pokazywanym fotografiom towarzyszy bogaty opis słowny zawierający dziesiątki istotnych dla danego rejonu świata informacji, masę ciekawostek, sytuacji i przygód, które miały miejsce w czasie trwania wyjazdu.

8. Akcja „Jesień, zima – basen u nas się zaczyna”. Wychodząc z założenia, że pływanie stanowi jeden z najważniejszych czynników w systemie wychowania fizycznego dzieci i młodzieży oraz że jest to forma aktywności która przynosi najwięcej korzyści, w okresie jesienno – zimowym organizujemy dla naszych uczniów wyjazdy na krytą pływalnię do Rzeszowa. Podczas zajęć na basenie dzieci pod opieką wykwalifikowanego instruktora uczą się oraz doskonalą swoje umiejętności pływackie.

9. Zbiórka nakrętek plastikowych dla Amelii Czekańskiej – wraz z innymi placówkami oświatowymi zbieramy nakrętki plastikowe dla chorej na Zespół Aperta Amelki. Link do jej strony http://www.ameliaczekanska.com/

10. Narodowe czytanie „Polscy poeci dzieciom” – wspólne czytanie utworów z literatury dziecięcej, rysowanie ilustracji do wybranych utworów.

11. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – akcja podczas której uczniowie realizowali zadania: czytam w szkole i w przedszkolu, słucham, gdy czytają mi dorośli, poczytam ci w domu, posłuchaj mamo i tato.

12. Światowy Dzień Postaci z Bajek – akcja mająca na celu propagowanie czytelnictwa, szczególnie bajek bez przemocy. Uczniowie przebierali się za ulubionego bohatera książkowego, rozwiązywali zagadki literackie, wybierali najpopularniejszą postać. Do akcji zostali włączeni rodzice i uczniowie klas IV-VI.

13. Dzień Marchewki – akcja promująca zdrowe odżywianie. Uczniowie przygotowywali zdrowe posiłki, których głównym składnikiem były warzywa. Wykonywali marchewkowe konstrukcje, etykietowali przetwory na zimę.

14. Zdrowy ząbek – akcja profilaktyczna. Uczniowie uczą się jak dbać o zęby i higienę jamy ustnej. Przeprowadzona została pogadanka profilaktyczna, ćwiczenia praktyczne w myciu zębów, fluoryzacja i przegląd stomatologiczny.

15. Światowy Dzień Pluszowego Misia – akcja przybliżająca dzieciom misia jako bohatera literackiego. Rozwijanie zainteresowań czytelniczych, rozbudzanie motywacji do czytania książek. Wykonanie tematycznych elementów zdobniczych – origami, Miś Ratownik pluszowy przyjaciel na trudne chwile.

16. Zdrowo jemy i rośniemy – akcja promująca zdrowy sposób odżywiania. Lekcja zdrowia, nawyki żywieniowe – praktycznie.

17. Tradycja łączy pokolenia – zwyczaje i tradycje Bożego Narodzenia w naszym regionie. (Moja babcia, mama i ja).

18. Bookcrossing – Uwolnij swoje książki – dziel się z innymi radością czytania. To nowoczesna i oryginalna forma upowszechniania czytelnictwa.

19. Mały Ratownik – akcja polegająca na praktycznej nauce udzielania pierwszej pomocy.

20. Idą święta, pomyśl o innych – tworzenie kartek i drobnych upominków wysyłanych w okresie świątecznym do samotnych mieszkańców Mogielnicy.

21. Stare i nowe gry planszowe – spotkania środowiskowe dla uczniów, rodziców i mieszkańców Mogielnicy wokół gier planszowych realizujące zasady pedagogiki zabawy.

22. Sobota z nauczycielem – idea spędzania wolnego dnia z wychowawcą, piesze wędrówki, pikniki, zwiedzanie miejsc atrakcyjnych pod względem turystycznym, zabawy integrujące grupę, wspólne akcje np. wypieki świąteczne, odwiedzanie z kolędą mieszkańców Mogielnicy. Współpraca z rodzicami dotycząca organizacji wycieczek i spotkań.

23. Spotkania z ciekawymi ludźmi – udział w prelekcjach, warsztatach prowadzonych przez artystów, krzewicieli tradycji regionu, dziennikarzy, bibliotekarzy.

23. Przerwa Małych Mistrzów – w każdy pierwszy wtorek miesiąca podczas przerwy międzylekcyjnej organizujemy apel, podczas którego wyczytujemy oraz zapraszamy na środek wszystkich uczniów, którzy uzyskali sukcesy w szkole i poza nią w ostatnim miesiącu. Wyróżniamy w ten sposób ich najlepsze osiągnięcia w nauce oraz wysiłek i zaangażowanie w realizację swoich pasji.

23. „Najsympatyczniejsza pierwsza klasa”   – udział w plebiscycie organizowanym przez Gazetę Codzienną – „Nowiny”.

24. Otwarta Szkoła – aktywna współpraca z lokalnymi partnerami poprzez organizację uroczystości oraz imprez środowiskowych dla rodziców oraz mieszkańców Mogielnicy, m.in. Akademii z okazji Święta Niepodległości z udziałem gen. bryg. Tomasza Bąka, Środowiskowego Koncertu Kolęd, pikniku rodzinnego,  oraz wielu innych…

24. Spotkanie ze znanym sportowcem – „(…) jak we wszystkim, tak i w sporcie młodzi ludzie potrzebują dobrych wzorców … ” – Podążając za tą maksymą każdego roku mamy zamiar przybliżać naszym uczniom sylwetki znanych sportowców . W tym roku szkolnym naszymi gośćmi byli siatkarze Asseco Resovii Rzeszów: Łukasz Perłowski, Dawid Dryja oraz Thomas Jaeschke.

Powiązane wpisy