AKTUALNOŚCI KONKURSY PROJEKTY EDUKACYJNE

Orto Debeściaki i pewna Matylda

Piątek, przedostatni w tym roku szkolnym, 7:05, dziewięcioro chętnych uczniów,  komputery i pewna strona internetowa. Tak rozpoczął się Szkolny Konkurs: Ortografia Online.  Niektórzy wpadli na niego mocno zdyszani, inni przybyli przed czasem, ale wszyscy szybko chwycili za myszki i ze skupionymi minami przystąpili do dywagacji na temat kliknięcia: ż, rz, ch, h, ó i u.

Jak się wkrótce okazało, dyktando nie było najłatwiejsze i zawierało słowa, które nie dla wszystkich były oczywiste. Finałowa trójka została jednak szybko zweryfikowana i na orto podium stanęli uczniowie klasy VI w następującej kolejności:

miejsce I – Dominik Rykała z wynikiem 93%,

miejsce II – tuż, tuż za zwycięzcą, Tymoteusz Pytko z wynikiem 92%,

miejsce III – stabilnie i ze stoickim spokojem, Kinga Szalacha z wynikiem 88%.

Gratuluję i sukcesu polonistycznego, i ambicji, która wezwała Was pewnie tego poranka do szkoły! Mam nadzieję, iż Waszym śladem pójdą w przyszłym roku pozostali uczniowie. A może pewnego dnia przemierzając nasz korytarz, ujrzę dzieci wertujące na przerwach słowniki ortograficzne… Wiem, wiem, zagalopowałam się:).

Przy okazji chwalenia jednych, pogłaskać należy i drugich. Zatem kilka słów w temacie pewnej pożeraczki książek, która z powodu swoich „czytelniczych obsesji” kojarzy mi się z bohaterką książki Roalda Dahla. Matylda, czyli Zuzanna Rak jest uczennicą klasy V i posiada pasję. Dla jednych niezrozumiałą, dla innych oczywistą. Już wtedy, gdy zasilała szeregi klas młodszych, zauważalna była jej duża wrażliwość na literaturę i ciągoty sceniczne. To panna z niepohamowanym apetytem czytelniczym, KSIĄŻNICZKA – chciałoby się rzec.

Dnia 15.03.2018r. wzięła udział w VII Podkarpackim Konkursie Pięknego Czytania, nad którym patronat honorowy objęli: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Polska Sekcja IBBY – Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych, natomiast patronat medialny – Polskie Radio Rzeszów.

Zanim to jednak nastąpiło, musiała przygotować się do przesłuchań, czyli sięgnąć po dwie książki i wziąć sobie do serca rady dla tych, którzy chcą pięknie czytać, posłuchać mamy polonistki i trochę pani. W dniu prezentacji była nieco spięta, ale pokazała swoje możliwości i wróciła do szkoły. Jakiś czas później otrzymałam drogą mailową zaproszenie na galę wręczenia nagród wraz z informacją o wyróżnieniu przyznanym naszej uczennicy. 26.04.2018r. odświętnie ubrana uczestniczyła w uroczystości, która odbyła się w sali kolumnowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

Fajnie zakończyć rok szkolny SUKCESEM, dla jednych uosobieniem tego będzie świadectwo z paskiem, dla innych czwórka wypracowana w pocie czoła, dla trzecich miejsce zajęte w konkursie, a bywa, że i promocja do następnej klasy. Wierzę jednak, iż dla młodego człowieka najsłodszym doznaniem smaku DRUKIEM napisanego rzeczownika będą słowa rodziców: Widzę i doceniam Twoje starania!

Idealne na początek wakacji. Naprawdę wielu dzieciom się one należą. Sprawdziłam i spieszę donieść. To zdanie ma magiczną moc!

Powiązane wpisy