AKTUALNOŚCI

Żywa lekcja historii – I wojna światowa i odzyskanie przez Polskę niepodległości.

W naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii, podczas której grupa rekonstrukcyjna (Pasjonaci Ożywionej Historii) z Rzeszowa przybliżyła nam okres I wojny światowej oraz moment odzyskania niepodległości przez Polskę. Bardzo cennym elementem tego typu spotkań, jest sposób w jaki są one prowadzone – uczniowie stają się czynnymi uczestnikami przedstawianych wydarzeń. Taka forma znacznie trafniej dociera do uczniów i na dłużej pozostaje w ich pamięci.

Projekt grupy zakłada prezentację materiałów multimedialnych, uzupełnionych ciekawymi opowiadaniami i komentarzami. W zajęcia angażowani są uczniowie, niejako stając się członkami omawianych wydarzeń. Tematyka zajęć zawierała: genezę I wojny światowej, sposoby walki, bitwę o twierdzę Osowiec, informację o Twierdzy Przemyśl, koniec wojny i odzyskanie przez Polskę niepodległości. Całość zajęć wzbogacona została o prezentację cennych przedmiotów z omawianej epoki. Uczestnicy spotkania mieli możliwość przymierzyć mundury armii walczących w konflikcie zbrojnym lat 1914 – 1918, dotknąć broni i elementów wyposażenia wojskowego, poczuć trud walk frontowych.

Spotkanie z grupą rekonstrukcyjną POH Rzeszów było kolejnym etapem szkolnego programu obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.  Hasłem przewodnim spotkania stało się stare przysłowie: „Jeśli Ci powiem – zapomnisz, jeśli pokaże zapamiętasz, jeśli wytłumaczę – zrozumiesz”. Żywimy nadzieję, że każdy uczestnik spotkania wyniósł  z niego nie tylko bogaty zasób wiadomości; ale i bagaż refleksji, skłaniających do pogłębiania swojej wiedzy na temat rodzimej historii.

Powiązane wpisy