AKTUALNOŚCI INNOWACJE PEDAGOGICZNE RAJDY ROWEROWE

Kolejne działania Szkoły w projekcie MEN „Szkoła pamięta”. Rajd Drużyny Patriotyczno – Regionalnej do Boguchwały.

Po wstępnych działaniach w zakresie akcji MEN „Szkoła pamięta”, w ubiegłym tygodniu zdecydowaliśmy się konkretyzację naszych poczynań. We wtorek klasa IV wybrała się na cmentarz, by odwiedzić rodzinne nagrobki, a także uporządkować otoczenie cmentarza.

W czwartek uczennica klasy VI Kornelia Szczepanik przygotowała dla swojej klasy prezentację postaci porucznika Józefa Macha, uczestnika bitwy pod Monte Cassino.

W niedzielę natomiast przedstawiciele Drużyny Patriotyczno – Regionalnej wybrali się na rajd rowerowy do Boguchwały. Na początku nasza uwaga skupiła się na dwóch niezwykle zasłużonych dla regionu postaciach: Klaudiuszu Angermanie i Stanisławie Sysce. Dlatego też na dłużej zatrzymaliśmy się najpierw obok pozostałości miejscowej cegielni, a następnie udaliśmy się pod bramę zakładu porcelany elektrotechnicznej ZPE „ZAPEL”. W obu przypadkach przybliżyliśmy sobie historię nie tylko obiektów, ale i ludzi, którzy je tworzyli.

Po tej dawce historii w pigułce, na chwilę oderwaliśmy się od tematu przewodniego wypadu by spędzić trochę czasu na jednym z placów zabaw.

Kontynuując wyprawę udaliśmy się na miejscowy cmentarz parafialny. Wizytę rozpoczęliśmy od zapalenia znicza i chwili zadumy na grobie Pani Lidii Flinty – nieodżałowanej nauczycielki naszej Szkoły.

Następnie udaliśmy się na grób Pana Tadeusza Rusinka – żołnierza AK, człowieka który mimo choroby do końca swoich dni regularnie poświęcał czas młodzieży, uczestnicząc w różnorakich z nimi spotkaniach.

W następnej kolejności odwiedziliśmy mogiłę żołnierza Wojska Polskiego Stanisława Sewerniaka, który zginął w kampanii wrześniowej 1939 roku.

Na chwilę zatrzymaliśmy się także obok kwatery 39 Placówki AK, by podyskutować o zaletach i wadach tej organizacji konspiracyjnej.

Na koniec spaceru po cmentarzu parafialnym obejrzeliśmy jeszcze kaplicę grobową Straszewskich, a następnie mogiły proboszczów parafii Boguchwała.

Kończąc wspólny wypad zaglądnęliśmy do miejscowej lodziarni, gdzie Patrycja i Ela zakupiły napoje. Hasła ukryte pod ich nakrętkami są najlepszym motem naszych wspólnych przygód: „Razem raźniej”; „Razem podbijemy świat”. Czyżby miała być to wróżba na przyszłość?  :)

Loading

Powiązane wpisy