AKTUALNOŚCI

A My jeszcze raz… „Kolędowania czas”

Śpiewanie kolęd to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych elementów w tradycji świętowania Bożego Narodzenia. Jest to zwyczaj równie stary, co i tworzenie szopek. Za twórcę pierwszej kolędy, jak i szopki uważa się świętego Franciszka z Asyżu. Mamy różne rodzaje kolęd. Są kolędy kołysanki, np. „Gdy śliczna Panna”, kolędy pasterskie, np. „Przybieżeli do Betlejem pasterze”, kolędy patriotyczne, np.”Bóg się rodzi”, albo „Nie było miejsca dla Ciebie”, zwana kolędą sądecką. Warto zapoznać się ze znaczeniem słowa kolęda oraz z historią kolęd, ich powstawania, jak i samego kolędowania, które często łączy się z jasełkami, albo z kolędnikami. Nie bez znaczenia jest także fakt, że zawsze zbliżają nas do Tajemnicy Bożego Narodzenia, a także są pięknymi dziełami literackimi i muzycznymi.

Również w naszej szkole rokrocznie odbywało się wspólne kolędowanie, ale w obecnym czasie nie mogło niestety mieć miejsca. Dlatego powstał pomysł na nieco inne kolędowanie. Chętni uczniowie naszej szkoły mogli nagrać krótki film zawierający ich własne kolędowanie. Śpiewać kolędy mogli sami, z rodzeństwem, rodzicami, z akompaniamentem, lub bez. Pomysłów nie brakowało.

Pomimo, że czas Bożego Narodzenia jest dość krótki, to Bożonarodzeniowy nastrój i dekoracje towarzyszą nam cały styczeń. Także kolędy śpiewamy aż do drugiego lutego. Chętnie śpiewamy je sami lub z rodziną, ze znajomymi, albo słuchamy jak śpiewają je inni, często profesjonalni muzycy lub chór.

Wśród pomysłów chętnych uczniów z naszej szkoły, którzy zechcieli zaprezentować swoje kolędowanie także pojawiały się instrumenty (gitara, akordeon, keyboard, grzechotka). Pojawiał się podkład muzyczny innych wykonawców z dołączonym śpiewem uczniów. Uczniowie kolędowali solo: Aleksandra Kawa, Jagoda Kuś, Karolina Kieca, Julia Szajna, Orest Sieńków, Dawid Rozborski, Kornelia Szczepanik. Elżbieta Buda, zespołowo: Wioletta Deszczak z siostrami, Dawid i Filip Błażej z rodzicami oraz w duecie, np. Liliana Borowska z bratem, Kacper i Natalia Rykała oraz Nikola i Julia Solarska.

A oto efekt końcowy:

https://www.facebook.com/226892107798055/videos/405287787446914

Organizatorzy tegorocznego przedsięwzięcia kolędowego w naszej szkole doceniają wszystkich artystów, którzy wzięli udział w akcji śpiewania kolęd. Doceniamy chęci, odwagę, zaangażowanie czasem całej rodziny, pomysłowość. Nie zawsze najważniejszy jest talent artystyczny, ponieważ nim w różnej mierze jesteśmy obdarowani, ale chęć i zaangażowanie, serce jakie wkłada się w wykonywaną pracę. Dlatego uważamy, że wszyscy uczniowie wraz z najbliższymi, którzy wzięli udział w tegorocznym szkolnym kolędowaniu zasługują na uznanie.

Ewa Stawarczyk
Marlena Rędziniak

 

Powiązane wpisy