AKTUALNOŚCI PROJEKTY EDUKACYJNE

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego z powodzeniem wpisał się w kalendarz świąt i wydarzeń obchodzonych przez uczniów mojej klasy.

Rok temu uczniowie ówczesnej klasy 1B  wzięli udział we wspólnym projekcie edukacyjnym z klasą czwartą. Wtedy stawiali pierwsze kroki w przygodzie z ortografią. Wyzwaniem było zwykłe przepisywanie tekstu. Skupienie na poprawnym zapisie każdego z wyrazów mieszały się z ekscytacją tym, że ich prace będą poprawiane nie przez nauczyciela, a starszych kolegów.

Dzisiaj, jako uczniowie klasy drugiej, wykazali się wiedzą, którą przyswoili w trakcie minionego roku. Znowu skoncentrowaliśmy się na ortografii, ale tym razem „pod lupę” wzięte zostały zasady pisowni wyrazów z „rz”. W pierwszej części zajęć zadaniem uczniów było ozdobić wyżej wspomniany dwuznak według własnego pomysłu. Obowiązywała pełna dowolność w doborze wzorów i kolorów. Jedynym warunkiem było dorysowanie którejś z liter oczu. Nie wolno było natomiast rysować uśmiechu lub ust. I tu pojawiły się pytania: „Po co literkom są oczy?” „Dlaczego nie możemy dorysować ust?” „Co będziemy robić z ozdobionymi literami?”

W miarę, jak pytania zaczęły się mnożyć, a z mojej strony nie padała żadna odpowiedź, zaciekawienie uczniów wzrastało. Dodatkowo w trakcie pracy dzieci zostały poproszone, aby przypomniały sobie zasady ortograficzne związane z dwuznakiem „rz”, … które stworzone przez nich literki będą mogły powiedzieć. Powiedzieć? Właśnie tak!

Kiedy prace dzieci były już gotowe, zostały ożywione dzięki aplikacji ChatterPix Kid. Pięknie pokolorowane literki zostały sfotografowane. Każde dziecko – pracując tym razem w aplikacji – narysowało na swojej pracy usta. Następnie chętni uczniowie nagrali wybraną zasadę ortograficzną.

Gotowe filmiki odtworzyliśmy jako podsumowanie zajęć. Wywołały one wśród dzieci mnóstwo śmiechu i radości. Poza dobrą zabawą była to także lekcja utrwalająca omawiane wcześniej zagadnienia, podczas której wesołe i rozgadane literki przez chwilę zastąpiły nauczyciela. Ciekawe kto w tę rolę wcieli się za rok?

 

 

 

Powiązane wpisy