AKTUALNOŚCI PROJEKTY EDUKACYJNE Wydarzenia Z życia szkoły

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w klasach IV-VII

               „A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą…”

Franciszek Dmochowski

 

 Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (MDJO) corocznie obchodzony jest 21 lutego. Bardzo ważnym elementem w pracy nauczyciela polonisty jest uświadamianie dzieci i młodzieży o ważności i szacunku do języka ojczystego. W środę w klasach IV-VII podczas lekcji języka polskiego główną uwagę poświęcono na celebrację tego dnia.

Po wejściu do sali czwartoklasiści dowiedzieli się, że zabawią się w escape room – „Klub tropicieli i zagadka diakrytów”. Uczniowie zostali podzieleni na kilka grup i otrzymali list ze wskazówkami do pracy. Następnie, wcielając się w rolę detektywów, wykonywali zadania i rozwiązywali zagadki, ostatecznie rozwiązując główne hasło.

Uczniowie klasy piątej także mieli okazję na dwie godziny przenieść się do escape roomu „Tajemnice języka polskiego”.  Młodzi detektywi dowiedzieli się m.in. co to jest etymologia, skąd wziął się język polski, jak brzmiało i co znaczyło pierwsze polskie zdanie.

Klasa szósta miała za zadanie rozwiązać krzyżówkę, do której pytania poukrywane były w różnych zakamarkach sali. Ponadto, przed rozwiązaniem poszczególnych haseł, każdy musiał zmierzyć się z prawidłowym odczytaniem łamańców językowych.

Dzieci wykazały się kreatywnością, krytycznym myśleniem oraz umiejętnością komunikacji, dzielenia się wiedzą  i współpracy w grupie. Sprawne rozwiązywanie zagadek wymagało od uczniów efektywnej komunikacji w grupie, ponieważ była to praca zespołowa,  która bez wzajemnego wsparcia mogłaby okazać się niewykonalna.

MDJO obchodziła również klasa siódma. Uczniowie na początku poznali historię tego dnia, a następnie wybierali najpiękniejsze, najdłuższe i najtrudniejsze słowa języka polskiego. Kolejnym etapem lekcji było tworzenie plakatów na gazetkę szkolną promującą ten dzień.

Głównym celem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest to, aby pamiętać, że język polski to nasz skarb narodowy i wszyscy powinniśmy o niego dbać nie tylko od święta, ale każdego dnia.

Powiązane wpisy