AKTUALNOŚCI PROJEKTY EDUKACYJNE

„PROJEKT ZDRÓWKO” ZAKOŃCZONY!

W drugim semestrze roku szkolnego w ramach edukacji zdrowotnej i działań profilaktycznych, realizowany był w naszej szkole „Projekt Zdrówko”, którego głównym celem było upowszechnianie wiedzy na temat zdrowego stylu życia. W projekcie brali udział uczniowie kl.I-VII dla których przygotowane zostały liczne zadania i zajęcia.

Uczniowie klas I-III przez 3 miesiące podczas warsztatów i lekcji prowadzonych przez higienistkę szkolną p. Agnieszkę Haligowską i wychowawców zostali zapoznani z podstawowymi zasadami zdrowego odżywiania i prowadzenia właściwego stylu życia. Poznali budowę piramidy żywieniowej, którą wykonali dla nich na lekcji plastyki uczniowie kl.VII. Pierwszoklasiści podczas zajęć „Warzywa i owoce to moi przyjaciele” utrwalali wiadomości o znaczeniu i wartościach odżywczych warzyw i owoców oraz ich miejsca w codziennym jadłospisie człowieka. Wykonali samodzielnie sałatki owocowe. Uczniowie kl.II i III aktywnie uczestniczyli w zajęciach „Zdrowe jedzenie włącza myślenie”. Rozwiązywali krzyżówki i zagadki oraz samodzielnie układali zdrowe jadłospisy dla swoich kolegów. Wykonali także kanapki na drugie śniadanie i sałatki warzywne. W humorystyczny sposób narysowali najsmaczniejsze według siebie warzywne i owocowe rodzinki.

W trosce o zdrowy kręgosłup odbyła się w kl.I-III akcja ważenia plecaków. Uczniowie poznali ciężar swojego plecaka przed i po zapakowaniu, ustalone zostały zasady dobrego pakowania i prawidłowy sposób noszenia. W każdej klasie wybrani zostali uczniowie, którzy najlepiej dbają o właściwie zapakowany plecak zaś ci, których plecaki były za ciężkie otrzymali wskazówki co zrobić aby to zmienić. O wynikach akcji poinformowani zostali rodzice.

Kolejnym etapem „Projektu Zdrówko” było spotkanie zorganizowane dla wszystkich uczniów na niezwykły temat: Czy w naszym „akwarium” na pewno pływają zdrowe „rybki”? Nasze zaproszenie przyjął specjalny gość, tata naszego ucznia pan Mirosław Pytko, aby opowiedzieć  jak dbać o nasze własne akwarium, czyli nasze ciało. Uczniowie dowiedzieli się lub przypomnieli sobie, że nasz organizm to 70% woda, która ubywa  z naszego ciała i codziennie musi być uzupełniana, aby nasze „rybki”, czyli komórki mogły swobodnie i zdrowo sobie pływać. Pan Mirek rysował akwarium, aby zobrazować to o czym opowiadał, a uczniowie początkowo stwierdzili, że to Sponge Bob ;) i choć wcale tak nie było, to rzeczywiście nasze ciało jest jak sponge z języka angielskiego czyli gąbka, bo chłonie wszystko co do niego wlewamy, nawet to czego nie powinniśmy. „Rybki” nie lubią pływać     w herbacie, ani w sokach, a już na pewno nie w pepsi więc dbajmy o nie i pijmy wodę.

Wszyscy z wielkim zainteresowaniem słuchali o japońskim pisarzu i badaczu Masaru Emoto, zajmującym się zagadnieniami struktury wody, który twierdzi, że ludzkie emocje mają ogromny wpływ na wodę, co miały potwierdzać fotografowane pod mikroskopem kryształy wody. Mogli także obejrzeć wyniki doświadczenia przeprowadzonego przez pana Emoto, który do trzech pojemników dał taką samą ilość wody i ryżu, zrobił napisy przekazujące pozytywne lub negatywne emocje i obserwował co się działo. Ryż w wodzie z dobrym słowem był czysty, biały, a ryż w wodzie z negatywnym słowem spleśniał i zaczął gnić. Doświadczenie to wielokrotnie próbowano powtórzyć z podobnym efektem, czy wyniki nie mówią same za siebie. Warto więc kierować miłe słowa do drugiej osoby, bo skoro 70% ciała to woda, która zapamiętuje przekazywane emocje, życzmy sobie zdrowia, a czasem wystarczy tylko dobre słowo. Panu Pytko dziękujemy, że zechciał nas odwiedzić i w ciekawy sposób podzielić się z nami swoją wiedzą i pasją do zdrowego trybu życia.

W miesiącu kwietniu uczniowie kl.IV-VII na godzinach wychowawczych zapoznali się z problemem zachorowań na cukrzycę, która jest chorobą cywilizacyjną dotykającą coraz większą ilości ludzi w różnym wieku. Rozmawiali o jej przyczynach i profilaktyce. Uczniowie obejrzeli film pt. ”Kontroluj cukrzycę, ciesz się życiem” , mieli też możliwość obejrzenia pomiaru poziomu cukru za pomocą glukometru.

Podsumowaniem projektu w klasach starszych było zorganizowanie 24 maja Dnia Zdrowego Odżywiania. Po wcześniejszym losowaniu każda z klas miała za zadanie samodzielne przygotowanie II śniadania. „Nieziemskie zapachy” wydobywały się z pracowni czwartoklasistów, którzy pracowicie i z entuzjazmem przygotowywali sałatki owocowe. Piątaki sporządzały Śniadanie Sportowca. Tu zachwycała estetyka i przepiękne wykonanie. Wszystkim ciekła ślinka na Śniadanie Łasucha przygotowane przez uczniów kl.VI a dopełnieniem wszystkich propozycji była sałatka warzywna pięknie zaprezentowana przez kucharzy kl.VII. Wspólne przygotowanie posiłków nie tylko integrowało uczniów ale i dawało wszystkim dużo radości.

Bardzo serdecznie dziękujemy naszej higienistce szkolnej pani Agnieszce Haligowskiej głównemu opiekunowi „Projektu Zdrówko” oraz panu Mirosławowi Pytko i wszystkim wychowawcom, którzy włączyli się w jego realizację.

 

 

 

 

 

 

Powiązane wpisy